چگونه زغال قلیان را روشن کنیم

خلاصه

زغال قلیان یکی از محبوب‌ترین روش‌های استفاده از تنباکو است که در اکثر کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد

۱۴۰۲ شنبه ۲۸ بهمن
560بازدید
شرکت انرژی سازان فراقاره

زغال قلیان یکی از محبوب‌ترین روش‌های استفاده از تنباکو است که در اکثر کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از مسائلی که ممکن است برای برخی افراد مشکل‌ساز شود، روشن کردن زغال قلیان است. در این مقاله به بررسی چگونگی روشن کردن زغال قلیان به بهترین شکل ممکن خواهیم پرداخت و روش‌های مختلفی را برای این منظور مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

ذغال قلیان

قلیان امروزه به عنوان یک تفریح یا بهتر بگوییم یک عادت که در تمامی قشرهای جامعه رسوخ کرده از مرد و زن، پیر و جوان، کارگر و مدیر، تحصیلکرده یا بی سواد، ورزشکار یا غیر ورزشکار تا جایی که 20 تا 25 درصد افراد جامعه (زن و مرد) مصرف دخانیات (قلیان) دارند که متاسفانه این آمار برای مصرف قلیان در زن و مرد یکسان شده است. و سن اولین تجربه مصرف دخانیات و قلیان با سن متوسط شروع مصرف دخانیات متفاوت است و سنی که فرد شروع به استعمال سیگار یا قلیان به صورت روزانه می کند به عنوان سن شروع مصرف تلقی می شود که این سن در کشور ما بین 13 تا 15 سالگی است. این شروع مصرف در دهه 40 در کشور 30 سالگی و در دهه 50 حدود 35 سالگی و در دهه 70 حدود 18 سالگی و الان به 13 تا 15 سالگی رسیده است.

نمیخواهیم از مضرات قلیان و اینگونه هر قلیان برابر با 100 نخ سیگار بوده صحبت کنیم چرا که به وفور در مورد آن صحبت شده یا نوشته شده .

 

ذغال قلیان

 

قلیان چیست

قلیان یا غلیان برگرفته از واژه عربی غلیون به آلتی برای کشیدن تنباکو گفته می شود و در فرهنگ فارسی غلیان به معنی جوشش و جوشیدن معنی شده است پس قلیان شامل ظرف و ابزاری و آلاتی است که با متصل کردن قطعات به هم قلیان ساخته می شود.

 

نحوه درست کردن قلیان

آماده کردن قلیان ساده است که اگر سه یا چهار بار اینکار را انجام دهید در این کار خبره خواهید شد.

کشیدن قلیون در جوامع ایرانی و خاورمیانه یکی از تفریحات رایج محسوب می شود که افراد در کنار هم جمع شده و به نوبت شروع به کشیدن قلیان می نمایند

آماده کردن قلیان مراحل مختلفی دارد که باید به دقت کامل آنرا انجام داد در غیر اینصورت جمع تفریحی شما خراب می شود:

 

تمیز کردن قلیان

رعایت بهداشت در قلیان کشیدن بسیار مهم است ابتدا تک تک اعضا قلیان را جدا کرده و با دقت همه را با جزئیات و دقت بشوئید.

 

آببندی کردن قلیون

داخل جام یا کوزه قلیون را به اندازه 4/3 سه چهارم آب سرد ریخته و سپس بدنه را در داخل آن قرار دهید. حتما در صورت فیت نبودن بدنه با دهانه ظرف از طریق درز بند سلیکونی یا نخ مخصوص آب بندی نمایید. تا هوا از آن خارج نگردد. بهتر است در صورت امکان در داخل ظرف چند تکه یخ انداخته تا طعم قلیان در صورت گرم شدن کهنه نشود وجود یخ در آب باعث اذیت نشدن در هنگام استعمال قلیان می شود.

 

اتصال شلنگ

در هنگام اتصال شلنگ دست خود را برروی دهانه ورودی هوا یا قسمت قرار گیری ظرف تنباکو بگذارید که جلوی ورودی هوا را بگیرید و سپس از طریق شلنگ بمکید تا متوجه درز بندی تمام اتصالات بشوید در صورت ورود هوا اتصالات را دوباره بررسی و درزبندی نمایید.

 

آماده کردن تنباکو

پس از انتخاب تنباکوسری قلیان که داری جای تنباکو می باشد را به اندازه در کاسه تنباکو ریخته و دقت کنید که تنباکوها را کاملا از هم جدا کرده (رشته رشته) و در داخل کاسه بریزید و در پوش روی تنباکو را بگذارید دقت کنید که درپوش باید از تنباکو چند میلیمتر فاصله داشته باشد در غیر اینصورت تنباکو می سوزد و طعم زننده ای پیدا میکند

 

آماده کردن ذغال

ابتدا باید فویل زیر ذغال را به صورت کاملا صاف و پوشیده برروی ظرف تنباکو گذاشته و دور آن را کاملا بپوشانید و روی آن را با یک وسیله نازک و سوزنی به تعداد زیاد سوراخ ایجاد کنید.

 

چگونه زغال قلیان درست کنیم

برای درست کردن زغال قلیان، ابتدا باید زغال‌ها را به طور یکنواخت در داخل سینی یا ظرف زغال قلیان قرار دهید. سپس یک جرقه یا شعله را برای روشن کردن زغال‌ها استفاده کنید. بعد از آن، زغال‌ها را به آرامی بگذارید تا داغ شوند و در آخر آنها را به ظرف زغال قلیان منتقل کنید. حالا می‌توانید تنباکو یا مواد دیگر مورد نظر خود را بر روی زغال‌ها قرار دهید و از قلیان لذت ببرید.

ساده ترین و سالم ترین روش برای روشن کردن ذغال استفاده از ژل آتش زا است که با ریختن مقداری ژل آتش زا دور زغال قلیان به آرامی و کاملا ذغال سرخ و یکدستی را درست می کنیم و اگر مشاهده کردید که ذغال شما کامل سرخ نشده با بادبزن آن را باد بزنید تا سرخ شود و سپس بر روی قلیان قرار دهید.

 

ژل آش زا برای ذغال قلیان

 

نحوه ی روشن کردن ذغال با شعله ی اجاق گاز

روشن کردن ذغال با شعله ی اجاق گاز یکی از ساده ترین و سریعترین روشهای روشن کردن زغال است. برای این کار باید مراحل زیر را انجام دهید:

• زغال ها را روی شعله ی اجاق گاز قرار دهید. شعله را در بالاترین حالت خود قرار دهید تا زغالها سریعتر گداخته شوند.

• زغالها را با یک بلوور یا یک بادبزن باد بزنید یا با یک آتشگردان بچرخانید تا بطور کامل سطح زغال ها سرخ شوند. تمام سطح زغال ها باید بصورت یکپارچه سرخ و گداخته شوند. اگر هنوز قسمت هایی از سطح زغالها روشن نشده یا لکه های سیاه خاموش را می بینید، این زغال ها آماده استفاده نیستند.

• زغال ها را از روی شعله ی اجاق گاز بردارید و روی قلیان یا کباب قرار دهید. از زغال هایی که کاملا سرخ و گداخته شده اند استفاده کنید. اگر زغال ها نیمه روشن باشند، ممکن است گازهای سمی تولید کنند که باعث سردرد و تهوع می شوند و همچنین بوی بدی تولید می کنند که کیفیت قلیان یا کباب شما را پایین می آورد.

این روش یکی از روشهای رایج و موثر برای روشن کردن زغال با شعله ی اجاق گاز است

 

روشن کردن ذغال با شعله ی اجاق گاز

 

روشن کردن ذغال با حرارت آتش

روشن کردن ذغال با حرارت آتش یکی از روشهای ساده و رایج برای روشن کردن زغال است. این روش برای زغال هایی که برای کباب یا آتش زنی در طبیعت استفاده میشوند مناسب است. برای این کار باید مراحل زیر را انجام دهید:

• یک آتش روشن کنید. برای این کار میتوانید از چوب، هیزم، خاشاک، کاغذ یا هر ماده قابل سوخت دیگری استفاده کنید. آتش را در یک فضای باز و ایمن قرار دهید و از فندک، کبریت، الکل یا نفت برای روشن کردن آن استفاده کنید.

• زغال ها را درون آتش بیندازید. زغالها را به صورت پخش و یا به شکل کوهچه درون آتش قرار دهید. از زغال هایی که خشک و تمیز هستند استفاده کنید. اگر زغال ها مرطوب یا کثیف باشند، ممکن است بوی بدی تولید کنند یا کامل روشن نشوند.

• زغال ها را باد بزنید. برای این کار میتوانید از یک بلوور، یک بادبزن، یک آتشگردان یا یک فن استفاده کنید. با باد زدن زغال ها، اکسیژن بیشتری به آنها میرسد و باعث میشود سریعتر و بهتر بسوزند. همچنین، با باد زدن زغال ها، می توانید آنها را بچرخانید و از همه جهات سرخ کنید.

• زغال ها را از روی آتش بردارید. وقتی که تمام سطح زغالها سرخ و گداخته شده باشند، میتوانید آنها را با یک زغال چنگال یا یک آهن چنگال از روی آتش بردارید و روی قلیان یا کباب قرار دهید. اگر زغالها نیمه روشن باشند، ممکن است گازهای سمی تولید کنند یا بوی بدی داشته باشند.

 

روشن کردن زغال با المنت برقی

برای روشن کردن زغال با استفاده از المنت برقی، می‌توانید از روش زیر استفاده کنید:

آماده‌سازی زغال: زغال را در صورت نیاز آن را به اندازه‌ی مناسب برش دهید تا به راحتی بتوانید آن را در قلیان قرار دهید.

استفاده از المنت برقی: المنت برقی را فعال کنید تا به دمای مورد نظر برسد.

قرار دادن زغال بر روی المنت: زغال‌ها را بر روی المنت برقی قرار دهید و به دقت بررسی کنید که همه‌ی زغال‌ها به طور یکنواخت روشن شوند.

انتظار برای سوختن زغال: پس از اینکه زغال‌ها به طور کامل روشن شدند، صبر کنید تا زغال‌ها به طور کامل روشن شده و برای استفاده در قلیان آماده شوند.

انتقال زغال به قلیان: پس از اینکه زغال‌ها به طور کامل روشن شدند، آن‌ها را به قلیان منتقل کنید و از قلیان لذت ببرید.

هنگام استفاده از المنت برقی برای روشن کردن زغال، دقت کافی را به خود و اطرافیانتان داشته باشید و از ایجاد دود زیاد در محیط‌های بسته خودداری کنید.

 

روشن کردن زغال با المنت برقی

 

چگونه گاز زغال را بگیریم

گاز زغال یک نوع سوخت گازی است که از زغال سنگ تولید میشود. این گاز شامل متان، هیدروژن، کربن مونوکسید و دیاکسید ونیروژن است. گاز زغال میتواند برای تولید برق، گرمایش، پخت و پز و سوختن قلیان استفاده شود

برای بدست آوردن گاز زغال، باید زغال سنگ را در شرایط بدون اکسیژن گرم کنید تا گاز آزاد شود. این کار را میتوانید با استفاده از یک کوره یا یک ظرف فلزی با درب انجام دهید. زغال سنگ را درون کوره یا ظرف قرار دهید و آتش را روشن کنید. بعد از چند دقیقه، درب کوره یا ظرف را ببندید تا هوا وارد نشود و زغال سنگ بدون اکسیژن بسوزد. این کار باعث میشود که گاز زغال از زغال سنگ جدا شود.

گاز زغال را میتوانید از طریق یک لوله به یک مخزن یا یک کیسه برای نگهداری منتقل کنید. این گاز ممکن است حاوی ناخالصی هایی مانند آب، آمونیاک، گوگرد و اسید سیانیدریک باشد که باید از آنها پاک شوند. برای این کار میتوانید از فیلترها، خشک کنها، شوینده ها و جذب کننده ها استفاده کنید.

 

نشانه مسمومیت گاز زغال قلیان

گاز زغال قلیان می‌تواند به دلیل احتراق ناکامل زغال‌ها و تولید گازهای سمی مانند کربن‌مونوکسید، مسمومیت به همراه داشته باشد. نشانه‌های مسمومیت گاز زغال قلیان شامل موارد زیر می‌شود:

• سردرد

• تهوع و استفراغ

• خستگی و ضعف عمومی

• درد سینه و سختی در تنفس

• تاری دید و سرگیجه

• افت فشار خون

• بی‌اشتهایی

• احساس سرگیجه و گیجی

• افتادگی و خواب آلودگی

 

در صورتی که این نشانه‌ها در خود یا دیگرانی که با گاز زغال قلیان در تماس هستند، مشاهده شود، باید فورا به محلی با هوای تازه و ایمن منتقل شوند و در صورت لزوم، به پزشک مراجعه کنند. هم‌چنین در صورتی که در محیطی با گاز زغال قلیان کار می‌کنید، باید از وسایل ایمنی مانند ماسک و دستکش استفاده کنید و همواره به دور از محل‌های بسته و در محل‌هایی با تهویه مناسب کار کنید.

 

نکات مهم برای روشن کردن ذغال قلیان

روشن کردن ذغال قلیان یکی از مراحل مهم برای کشیدن قلیان با کیفیت است. اگر ذغالها به درستی روشن نشوند، ممکن است باعث تولید گازهای سمی، بوی بد و کاهش طعم تنباکو شوند. برای روشن کردن ذغال قلیان بهتر است از روشهایی استفاده کنید که حرارت مستقیم به ذغالها برسانند، مانند شعله ی اجاق گاز، آتش هیزم یا المنت برقی

برخی از نکات مهم برای روشن کردن ذغال قلیان عبارتند از:

• از ذغالهایی استفاده کنید که خشک، تمیز و بدون ناخالصی باشند. اگر ذغالها مرطوب یا کثیف باشند، ممکن است بوی بدی تولید کنند یا کامل روشن نشوند.

• از ذغالهایی استفاده کنید که برای قلیان مناسب باشند، مانند ذغالهای پوسته نارگیل، چوبی یا مکعبی. از ذغالهای کبابی یا آتشزنی استفاده نکنید، زیرا این ذغالها ممکن است گازهای سمی تولید کنند یا طعم تنباکو را تغییر دهند.

• از مقدار کافی ذغال برای قلیان خود استفاده کنید. اگر ذغالها کم باشند، ممکن است تنباکو کافی گرم نشود و دود و طعم آن کم شود. اگر ذغالها زیاد باشند، ممکن است تنباکو بسوزد و بوی تند و تلخ داشته باشد.

• از روشن کردن ذغال با الکل، نفت، بنزین یا گازوئیل خودداری کنید. این مواد ممکن است جذب ذغال شوند و گازهای سمی و بوی بدی تولید کنند. همچنین، این مواد ممکن است باعث انفجار یا آتش سوزی شوند.

• از روشن کردن ذغال با مایکروویو خودداری کنید. این روش ممکن است باعث آسیب دیدن مایکروویو یا ایجاد شراره و آتش شوید.

• از روشن کردن ذغال در فضای بسته یا بدون تهویه خودداری کنید. این کار ممکن است باعث ایجاد دود زیاد و گازهای سمی شود که برای سلامتی شما و دیگران مضر است. بهتر است ذغالها را در فضای باز یا در نزدیکی پنجره یا هواکش روشن کنید.

• از روشن کردن ذغال با دست یا بدون دستکش خودداری کنید. این کار ممکن است باعث سوختگی یا آسیب دیدن پوست شما شود. بهتر است از یک زغال چنگال یا یک آهن چنگال برای برداشتن یا قرار دادن ذغالها استفاده کنید.

• از روشن کردن ذغال بر روی قلیان خودداری کنید. این کار ممکن است باعث آسیب دیدن قلیان یا ایجاد شراره و آتش شود. بهتر است ذغالها را بر روی یک ظرف فلزی یا یک سینی روشن کنید و بعد از اینکه کاملا سرخ و گداخته شدند، روی قلیان قرار دهید.

 

قیمت الکل صنعتی

زغال خودسوز

الکل صنعتی

چگونه آتش درست کنیم

چگونه زغال فعال درست کنیم

چگونه زغال قلیان را روشن کنیم

نظرات کاربران

سهیلا آبک
۱۴۰۲/۱۲/۸ ۱۶:۳۹

مقاله بسیار جالبی بود

ممنون از شما برای مطالعه این مقاله
افزودن نظر بروز رسانی